Kirkkoneuvosto 2024-2026

Valittu kirkkovaltuustossa 29.1.2023.

Kirkkoneuvoston jäsenten yhteystietoihin on alempana linkki. Yhteystiedot julkaistaan asianosaisen luvalla. Kirkkovaltuuston puheenjohtajalla ja varapuheenjohtajalla on läsnäolo-oikeus kirkkoneuvoston kokouksessa. 

Kirkkoneuvoston valitsee kirkkovaltuusto kauden ensimmäisen ja kolmanne vuoden alussa. Kirkkoneuvoston toimikausi on kaksi vuotta.
Heinolan seurakunnan kirkkoneuvostossa on 8 jäsentä.

Kirkkoneuvosto huolehtii seurakunnan yleisestä hallinnosta ja hoitaa seurakunnan taloutta ja omaisuutta. Kirkkoneuvosto edustaa seurakuntaa ja tekee sen puolesta sopimuksia ja muita oikeustoimia. Kirkkoneuvosto valitsee useimmat seurakunnan viranhaltijat. Kirkkoneuvoston puheenjohtajana toimii kirkkoherra ja varapuheenjohtajana Helena Kekkonen. 

Puheenjohtaja 
kirkkoherra Janne Hatakka janne.hatakka(at)evl.fi 050 595 1400

Esittelijä
talouspäällikkö Mirja Stenroos mirja.stenroos(at)evl.fi 044 059 3422 

Sihteeri
toimistosihteeri Arja Kolli arja.kolli(at)evl.fi 044 059 3423

Kokouksissa on kirkkovaltuuston puheenjohtaja Anja Mastosalolla ja
varapuheenjohtaja Heikki Mäkilällä läsnäolo-oikeus.

Jäsenet (ja varajäsenet)

Yhteystiedot löytyvät täältä

Varapuheenjohtaja Helena Kekkonen (Ada Seppälä)
Mirja Karila-Reponen (Ville Knuuttila)
Merja Hakala (Eira Rosberg-Airaksinen)
Marko Latvanen (Sari Jussila)
TimoMarttinen (Jorma Peltonen)
Pekka Pipatti (Heikki Laitinen)
Jaana Ropponen (Marja-Leena Koivisto)
Juha Ruuttula (Arvo Järvinen)

Neuvoston pöytäkirjat

Jos pöytäkirjat eivät avaudu kokeile toista nettiselainta.

2024
2/13.2.2024
1/16.1.2024

2023
10/12.12.2023
9/14.11.2023
8/17.10.2023
7/19.9.2023 

Pöytäkirjat ajalta 18.1.2022-30.6.2023
6/13.6.2023
5/16.5.2023
4/18.4.2023
3/14.3.2023
2/14.2.2023
1/17.1.2023

2022
11/13.12.2022
10/15.11.2022
9/18.10.2022
8/20.9.2022
7/14.6.2022Linkki avautuu uudessa välilehdessä
6/17.5.2022
5/12.4.2022
4/22.3.2022
3/15.3.2022
2/15.2.2022
1/18.1.2022